Koncepcja samowystarczalności energetycznej jest bardzo kusząca dla wszystkich. Posiadanie własnego źródła energii, pewność zasilania niezależnie od warunków pogodowych, niezważanie na awarie sieci, a przede wszystkim niepłacenie za energię elektryczną jest na wyciągnięcie ręki dzięki magazynom energii. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł, jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, źródeł zasilanych biogazem, pozwoliłoby na zaspokojenie większości potrzeb energetycznych. Jednak wiatr i słońce są źródłami zależnymi od warunków pogodowych. Możliwość gromadzenia energii eliminuje tę niedogodność. W zależności od wielkości zapotrzebowania na energię, stosowane są różne technologie magazynów i dzięki temu istnieje szeroki wachlarz ich zastosowań. Poczynając od niewielkich pojemności, zasilających telefony komórkowe czy komputery, przez akumulatory samochodowe, auta hybrydowe i elektryczne (elektromobilność), systemy zasilania gwarantowanego, po zastosowania wielkoskalowe, jak współpraca z farmami wiatrowymi czy fotowoltaicznymi. Zmniejszające się ceny ogniw powodują, że technologia staje się coraz powszechniejsza. Wysiłki w kierunku poprawy stanu środowiska są naturalnym sojusznikiem dla rozwoju magazynowania elektryczności, przez ograniczanie zapotrzebowania na energię ze spalania paliw kopalnych. Magazyny to ważny element sieci elektroenergetycznych poprawiający jakość energii i bezpieczeństwo jej dostaw oraz mogący stabilizować ceny w szczytach zapotrzebowania.
Na bieżąco analizujemy dostępne technologie w tym zakresie, również wykorzystujące zużyte technologicznie akumulatory, które zachowują zdolność techniczną i mogą służyć magazynowaniu energii. Ten trend z pewnością zmieni zasady gry na rynku handlu i dystrybucji energii .Warto się przyglądać, jak zmienia się rynek i jakie rozwiązania wdrażane są w państwach przodujących w innowacjach w tym zakresie.
Lider analiz w tym zakresie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..